U.S. Steel Košice mení majiteľa

13.11.2012

KOŠICE 13. novembra (WEBNOVINY) – Najväčší slovenský súkromný zamestnávateľ U.S. Steel Košice mení majiteľa, informoval o tom denník Hospodárske noviny.

„Dostali sme niekoľko ponúk. Predaj je reálny,“ uviedol pre Hospodárske noviny hovorca závodu Ján Bača.

Pre vyše 11-tisíc zamestnancov by príchod nového investora nemal znamenať ohrozenie.

„Súčasťou platnej kolektívnej zmluvy je aj to, že do roku 2014 nesmie v spoločnosti dôjsť k hromadnému prepúšťaniu,“ citujú Hospodárske noviny slová šéfa Rady odborov podniku Mikuláš Hintoš.

Americká materská spoločnosť podniku U. S. Steel Košice (USSK), firma United States Steel Corporation, dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu.

„Dostali sme ponuky týkajúce sa U. S. Steel Košice, keďže má dobré finančné výsledky a strategickú pozíciu v regióne. USSK predstavuje atraktívny majetok so skúsenými zamestnancami, výkonnou prevádzkou a veľmi spoľahlivou a výhodnou pozíciou z hľadiska nákladov. USSK takisto ponúka dobrú skladbu produktov pre rastúce trhy V-4. United States Steel Corporation je presvedčená, že je rozumné v kontexte jej celkových kapitálových pomerov zaoberať sa prejaveným záujmom, a to spôsobom, ktorý maximalizuje návratnosť pre akcionárov. Do tohto času nebolo prijaté žiadne rozhodnutie,“ povedal v pondelok pre agentúru SITA Bača. Odmietol konkretizovať, koľko dostali ponúk a od ktorých subjektov.

Ministerstvo hospodárstva o možnom odchode amerického giganta z východu Slovenska nevedelo. „V U.S. Steel Košice sme boli na rokovaní pred tromi mesiacmi a o odpredaji nepadla ani zmienka,“ poznamenal pre Hospodárske noviny hovorca rezortu Stanislav Jurikovič. Podľa jeho slov nejde o kritickú situáciu.

Spoločnosť koncom septembra v súlade so svojou novou obchodnou stratégiou otvorí obchodné zastúpenie v talianskom Miláne.

Medzi hutníkmi sa hovorí, že o košický oceliarsky kombinát má záujem koncern ThyssenKrupp. Nemci majú fabriku v Alabame s 2700 ľuďmi a radi ju vymenia. Záujem vraj prejavili aj ukrajinskí oceliari. Bývalé VSŽ kedysi vlastnili podiel v krivorožskom kombináte na spracovanie železnej rudy KŤUK v Dolinskej.

Minulý rok skončili v strate

Slovenská divízia U.S. Steel ukončila rok 2011 s čistou stratou vo výške 24,77 mil. eur. V roku 2010 spoločnosť ešte dosiahla kladný hospodársky výsledok v objeme vyše 95 mil. eur.

Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré U.S. Steel Košice (USSK) zverejnil vo svojej výročnej správe, tržby spoločnosti vlani mierne poklesli z 2,621 mld. eur v roku 2010 na minuloročných 2,605 mld. eur.

„Finančný výsledok za rok 2011 odráža pokračujúcu nestabilitu ekonomického prostredia v Európe a negatívny dopad nárastu cien surovín a energie v roku 2011, ktoré boli v porovnaní s rokom 2010 čiastočne kompenzované priaznivým vývojom predajných cien,“ komentuje spoločnosť dosiahnuté výsledky.

Zisk U.S. Steel Corp sa zdvojnásobil

Zisk U.S. Steel Corp za tretí kvartál pohodlne prekonal odhad analytikov, ale spoločnosť upozornila, že výsledky za terajší štvrťrok negatívne ovplyvní spomalenie globálnej ekonomiky.

Čistý zisk U.S. Steel Corp sa v treťom štvrťroku zdvojnásobil na 44 mil. USD, čiže 28 centov na akciu z úrovne 22 mil. USD, čiže 15 centov na akciu v rovnakom štvrťroku minulého roka.

Tržby však klesli o 8 % na 4,7 mld. USD. Upravený zisk spoločnosti bol 23 centov na akciu.