U.S. Steel Košice údajne kúpili Ukrajinci

16.11.2012

KOŠICE 16. novembra (WEBNOVINY) – Košický hutnícky kombinát U.S. Steel Košice kúpila v piatok podvečer ukrajinská spoločnosť Metinvest. Ako prvý o tom informoval web denník Hospodárske noviny.

Kúpno-predajná zmluva sa podľa informácií Hospodárskych novín mala podpísať vo Viedni. Cena, za akú železiarne Američania ukrajinskému investorovi predali, zatiaľ nie je známa.

Spoločnosť Metinvest patrí do skupiny System Capital Management, ktorú ovláda najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Jeho ľudia mali podľa Hospodárskych novín v júni navštíviť košický podnik.

„Prechádzali sa po fabrike a všetko sledovali s detailným záujmom,“ opisoval pre Hospodárske noviny jeden zo zamestnancov. Podľa analytikov, ktorých denník oslovil, by majiteľ z východu Európy mohol košickým železiarňam zabezpečiť lacnejšie suroviny, najmä pri nákupe železnej rudy.

Achmetov je zároveň prezidentom futbalového klubu Šachťor Doneck. Na jeho konte má podľa magazínu Forbes 16 miliárd dolárov a je 39. najbohatším človekom na zemi.

Minulý rok skončili v strate

Slovenská divízia U.S. Steel ukončila rok 2011 s čistou stratou vo výške 24,77 mil. eur. V roku 2010 spoločnosť ešte dosiahla kladný hospodársky výsledok v objeme vyše 95 mil. eur.

Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré U.S. Steel Košice (USSK) zverejnil vo svojej výročnej správe, tržby spoločnosti vlani mierne poklesli z 2,621 mld. eur v roku 2010 na minuloročných 2,605 mld. eur.

„Finančný výsledok za rok 2011 odráža pokračujúcu nestabilitu ekonomického prostredia v Európe a negatívny dopad nárastu cien surovín a energie v roku 2011, ktoré boli v porovnaní s rokom 2010 čiastočne kompenzované priaznivým vývojom predajných cien,“ komentuje spoločnosť dosiahnuté výsledky.

Zisk U.S. Steel Corp sa zdvojnásobil

Zisk U.S. Steel Corp za tretí kvartál pohodlne prekonal odhad analytikov, ale spoločnosť upozornila, že výsledky za terajší štvrťrok negatívne ovplyvní spomalenie globálnej ekonomiky.

Čistý zisk U.S. Steel Corp sa v treťom štvrťroku zdvojnásobil na 44 mil. USD, čiže 28 centov na akciu z úrovne 22 mil. USD, čiže 15 centov na akciu v rovnakom štvrťroku minulého roka.

Tržby však klesli o 8 % na 4,7 mld. USD. Upravený zisk spoločnosti bol 23 centov na akciu.