USA sa stále nedohodli, hrozí svetový ekonomický kolaps

16.10.2013

WASHINGTON 16. októbra (WEBNOVINY) – Súperiace politické tábory v USA sa v utorok nedohodli na zvýšení dlhového stropu krajiny a obnovení financovania federálnej vlády.

Hlavným sporným bodom zostáva zdravotnícka reforma prezidenta Baracka Obamu. Ratingová agentúra Fitch medzitým pohrozila, že USA môžu prísť o svoju najvyššiu ratingovú známku AAA.

Kompromisný návrh v Senáte počítal s miernym zvýšením dlhového limitu, vďaka čomu by mohla federálna vláda aspoň do začiatku februára splácať svoje záväzky, ako aj s obnovením prevádzky vládnych úradov, ktoré sú zatvorené od 1. októbra.

Senát zastavil rokovania po tom, čo republikáni v Snemovni reprezentantov oznámili, že trvajú na zmenách v spornej zdravotnej reforme, čo Obamovi demokrati kategoricky odmietajú.

Bez dohody hrozí, že najväčšia svetová ekonomika narazí na dlhový strop už vo štvrtok.

Spory o rozpočet a vládny dlh v USA spôsobili, že federálna vláda funguje druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce štátnych zamestnancov čerpajú neplatenú dovolenku. Krajine navyše hrozí, že bez dohody o zvýšení dlhového limitu sa USA po 17. októbri prepadnú do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 bil. USD. Republikáni, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, chcú zablokovať financie pre zdravotnícku reformu prezidenta Baracka Obamu a súhlas s odblokovaním vlády a zvýšením dlhového stropu podmieňujú dohodou o znižovaní výdavkov.