V Bratislave budú protestovať najmä sestry z východu

24.7.2012

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Protestovať pred Národnú radu SR sa podľa predbežných informácií chystajú v utorok 24. júla prevažne sestry z východného Slovenska.

Ako pre agentúru SITA uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová, faktorom, ktorý k väčšej účasti sestier z tohto regiónu prispieva, je najmä nedostatok pracovných príležitostí, zastrašovanie či viac neistôt.

Najväčšie zastúpenie na zhromaždení tak nebudú mať „domáce“ sestry z Bratislavy.

Podľa informácií od Lévyovej dôvodom má byť to, že ich je v rámci Slovenska paradoxne najmenej a aj vzhľadom na dovolenkové obdobie majú mať nahustené služby.

Sestry si dovolenku nenahlásili

Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) ani Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) zvýšený záujem o čerpanie dovoleniek či náhradného voľna v deň protestu nezaznamenali.

„Evidujeme iba minimum žiadostí o jednodňovú dovolenku v tomto termíne (24. júl – deň konania protestného zhromaždenia sestier, pozn. red.). Neprítomnosť niekoľkých sestier nijako nenaruší poskytovanie zdravotnej starostlivosti ani chod nemocnice,“ povedala hovorkyňa UNB Petra Maťašovská. Podobné stanovisko zaslala aj hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

„UNLP Košice nezaznamenala v súvislosti s protestným zhromaždením väčší záujem o dovolenky či náhradné voľná sestier ani pôrodných asistentiek. Vedeniu však dali na vedomie zmenu pracovného odevu počas zajtrajšieho dňa, oblečú si čierne tričká,“ konštatovala Šustová. Podľa aktuálnych údajov by účasť sestier pred parlamentom mala presiahnuť tri stovky. Počty ešte stále dopĺňajú.

S vyhlásením na výbor

Protestné zhromaždenie sa začne o 10:30, trvať by malo do 13:30.

V jeho úvode vystúpi predseda Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Viliam Záborský, ktorý sa následne o 11:15 presunie do parlamentu na výbor NR SR pre zdravotníctvo.

Presné znenie vyhlásenia, s ktorým na výbor pôjde, nechcel zatiaľ prezradiť.

„Zajtra sa dozviete,“ odkázal Záborský, pričom uviedol, že v čase, keď bude pred výborom, paralelne bude znenie vyhlásenia čítať niekto z rečníkov pred parlamentom.

Na podporu sestier postupne pred zhromaždením vystúpia aj predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi, aktivisti Vízie 21 či občiansky aktivista Peter Pčolinský.

Podľa Záborského dajú možnosť aj sestrám z terénu, aby prehovorili k davu a podelili sa tak o svoje skúsenosti z praxe. Či tak urobia, bude záležať len na nich.

Na proteste by nemal chýbať ani predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý pre agentúru SITA potvrdil, že ak bude vyzvaný, aby k protestujúcim prehovoril, urobí tak. Koľko lekárov príde podporiť sestry pred parlament, zatiaľ povedať nevedel. Uviedol však, že v rámci kolegiality si niektorí doktori plánujú v utorok obliecť v službe čierne tričká. Urobiť tak majú napríklad lekári v nemocnici na bratislavských Kramároch.

Ministerka Zvolenská bude v parlamente

V čase protestu sa bude v NR SR nachádzať aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

„Ak sestry budú chcieť s ňou hovoriť, pani ministerka nemá problém k ním prísť. Pani ministerka si „žiadnu reč“ nechystá. Je pripravená odpovedať na otázky sestier, tak ako to robí aj doteraz, s komorou sestier o nových veciach pravidelne rokuje,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Ďalší z radu pripravovaných protestných zhromaždení sa má uskutočniť pred Ústavným súdom SR (ÚS). Podľa Záborského, keďže nechcú protestovať pred prázdnym ústavným súdom, počkajú si na deň, keď bude zasadať. Kedy sa tak stane, zatiaľ nevie.

„V prvom rade budeme vidieť, čo prinesie tento protest (pred NR SR, pozn. red akú bude mať odozvu u ľudí na ktorých apelujeme, teda na verejných činiteľov,“ ukončil Záborský.