V Hornonitrianskych baniach budú chovať ryby, stavajú farmu

9.10.2013

HANDLOVÁ 9. októbra (WEBNOVINY) – Výstavbu areálu novej prevádzky Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) začali oficiálne v stredu poklopaním základného kameňa.

Prostredníctvom integrovaného projektu, pozostávajúceho z rybej farmy a skleníkového hospodárstva, predpokladajú vytvorenie 80 až 100 nových pracovných miest pre obyvateľov Handlovej a okolia.

Rybia farma v Handlovej by mala rozbehnúť svoju prevádzku v januári 2015.

„Plánované investičné náklady sú na úrovni 12,8 mil. eur. Na financovanie projektu budú využité sčasti vlastné prostriedky spoločnosti a časť nákladov bude pokrytá z úverových zdrojov,“ informovala hovorkyňa baní Adriana Siváková.

Odporúčame aj:

Ficova vláda rokovala v Handlovej, kraju odklepla milióny

Vláda chodí po Slovensku ako pojazdný cirkus, tvrdí Hlina

Kuchárky či školníci zarobia viac, minister uvoľní milióny

Vody doteraz odchádzali nevyužité

Stavebné práce by sa mali skončiť do konca roka 2014. Cieľom projektu je chov, spracovanie a expedícia rýb.

„Chov rýb bude prebiehať v uzavretých halách, takzvaný indoor spôsob. Umožní chov teplomilných rýb, najmä kláriusa panafrického, zhodnotenie a ekonomické využitie banských vôd na chov rýb a zároveň na výrobu tepla pomocou tepelných čerpadiel.

Tieto vody doteraz, viac ako 100 rokov, odchádzali nevyužité do vodného toku,“ priblížila Siváková.

Projekt využije banské vody, ktoré vytekajú z portálu starej a novej štôlne. „Na základe vykonaných laboratórnych rozborov je možné vodu využívať bez obmedzenia na poľnohospodárske účely – rastlinnú výrobu aj chov rýb,“ potvrdila Siváková.

Baníci pestujú rajčiny a hlivy

Výrobné priestory sú dimenzované na spracovanie suroviny – živých rýb v objeme 1 000 ton za rok. Okrem ťažby uhlia sa baníci už v súčasnosti venujú pestovaniu rajčín a hlív.

Akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, ktorej 97-percentným vlastníkom je firma Hornonitrianske bane zamestnanecká, je najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou firmou na Slovensku. Vznikla v roku 1996. Svojou činnosťou nadväzuje na Západouhorskú kamennouhoľnú účastinnú spoločnosť založenú v roku 1909. Predmetom podnikania je najmä ťažba uhlia pre energetiku, priemysel a domácnosti.