V nedeľu začína bločková lotéria, môžete vyhrať aj auto

26.8.2013

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Národná bločková lotéria, ktorá má byť jedným z nástrojov Ministerstva financií SR v boji proti daňovým únikom, oficiálne odštartuje 1. septembra tohto roku.

Rezort financií chce prostredníctvom tejto novinky odhaliť podnikateľov, ktorí podvádzajú pri vystavovaní dokladov z elektronickej registračnej pokladnice.

„Bločkovú lotériu vnímame ako šancu, ktorá umožní namiesto represie prinášať osvetu. Platenie, respektíve neplatenie daní, je odrazom morálky celej spoločnosti a preto národná bločková lotéria ma obrovský edukačný potenciál,“ uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.

Do lotérie sa bude môcť zapojiť podľa Kažimíra každý, kto si zaregistruje akýkoľvek pokladničný bloček vydaný registračnou pokladňou od 1. septembra.

Päť možností registrácie

Od 16. septembra bude možné bločky registrovať priamo do lotérie. „Tridsiateho septembra prebehne prvé žrebovanie, 2. októbra budú známi prví výhercovia,“ oznámil generálny riaditeľ Tiposu Ladislav Kriška.

Ten takisto pripomenul, že blok registrovaný do lotérie nesmie byť starší ako dva mesiace, pričom jeho hodnota musí byť minimálne jedno euro.

Podľa Krišku bude päť možností, ako sa registrovať do bločkovej lotérie, pričom tri z nich budú bezplatné. Bezplatnými možnosťami budú internetová stránka lotérie, aplikácie na mobilné telefóny a takisto možnosť zaregistrovať doklad prostredníctvom partnerských predajných sietí.

Platenou možnosťou má byť zaslanie SMS správy, ktoré bude spoplatnené sumou 12 centov. Poslednou možnosťou má byť registrácia bločku na zbernom mieste spoločnosti Tipos, pričom súťažiaci za túto možnosť zaplatí 20 centov. „Zberné miesta spoločnosti Tipos sú tretie osoby a 20 centov je suma, ktorá je oprávnenou nákladovou položkou tretích osôb,“ uviedol Kriška.

Prvá a druhá šanca

Podľa Krišku by mala lotéria prebiehať v dvoch kolách, ktoré Tipos nazval prvá šanca a druhá šanca. Prvá šanca by mala prebiehať raz za 14 dní a výhry by mali byť peňažné.

Prvou cenou by podľa Krišku malo byť 10 tis. eur, pričom ostatných deväť výhercov by si malo rozdeliť ďalších 10 tis. eur.

Druhá šanca by mala prebiehať raz za 28 dní, pričom výhrou by malo byť osem áut v hodnote 10 tis. eur. „Snažili sme sa to urobiť plošne v rámci celej krajiny, aby sme dokázali z každého samosprávneho kraja vyžrebovať jedno číslo,“ uviedol Kriška.

Mesačné náklady na bločkovú lotériu by podľa Krišku mali byť 40 tisíc v prvej šanci a 80 tisíc v druhej šanci. Spoločnosť Tipos podľa Krišku zohnala pre vecné výhry v druhej šanci partnerov a preto tieto náklady nebude znášať štát.