V Tipose boli štedrí, rozdávali drahé smartfóny aj župany

7.2.2013

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Štátna lotéria Tipos nakúpila 20 smartfónov iPhone 4 za takmer 12-tisíc eur, väčšinu rozdala svojim obchodným partnerom na hranie aplikácií. Informuje o tom jesenná správa Najvyššieho kontrolného úradu SR.

„Spoločnosť TIPOS, a. s. v roku 2011 nakúpila 20 ks telefónov značky Apple iPhone 4, 16 GB v celkovej hodnote 11 980,08 eur. Prevzatie tovaru potvrdil na faktúre bývalý generálny riaditeľ. Faktúra bola v plnej výške uhradená,“ uvádza sa v správe z kontroly.

Z celkového počtu dvadsiatich kúpených telefónov bolo 15 odovzdaných ako dar obchodným partnerom Tiposu, aby testovali aplikácie z internetovej herne spoločnosti. Po jednom smartfóne dostali generálny riaditeľ Tiposu, vedúci oddelenia marketingu a tri smerovali do skladu.

Spoločnosť okrem toho kúpila v priebehu roka 2011 aj 70 ks mobilných telefónov zn. LG GM360 v hodnote 7140,00 eur, informoval NKÚ.

Tipos v priebehu kontrolovaného obdobia nakúpil aj 100 ks pokrového setu v hodnote 2752,80 eur, 750 tričiek v hodnote 12 732,00 eur, 120 mikín v sume 6214,80 eur, za tri luxusné župany zaplatil 1600,80 eur a zakúpil aj päť dresov v hodnote 162,00 eur.

„Tipos poskytnutie reklamných predmetov zdôvodnila tým, že z iniciatívy public relations agentúry vyrobil dizajnér štýlové župany s vyšitým menom Milionár, ktoré boli súčasťou medializácie výhry rekordného jackpotu v Euromiliónoch. Výherca tohto rekordného jackpotu sa dlhšie neozýval, tak TIPOS urobil drobné PR, že na výhercu okrem peňazí čaká aj štýlový dizajnérsky župan. Fotografie boli uverejnené vo vydaní denníka Nový čas. Všetky župany boli nakoniec odovzdané výhercom jackpotov v číselných lotériách Euromilióny a Loto. Tipos svojim hráčom garantuje maximálnu ochranu osobných údajov výhercov a zachovanie ich anonymity a z tohto dôvodu od výhercov jackpotu, ktorým bol ako darček venovaný milionársky župan, neevidujeme žiadne preberacie protokoly. Navyše odbor marketingu ani nedisponuje menami výhercov jackpotov číselných lotérií,“ píše sa v správe NKÚ.

Postup Tiposu sa nepozdáva ani Kunderovi. „Je nezmyselné, ak extrémne drahý župan je vykázaný ako reklamný predmet, no je určený pre anonymného výhercu, ktorého nemožno použiť v žiadnej reklamnej kampani. Ja mám pocit, že samotného výhercu jackpotu netreba príliš presviedčať o tom, že tipujúci môže vyhrať. Je pre mňa však úplne absurdné, ak skrývanie sa za anonymitu výhercu niekto môže pokladať ako výhovorku na to, že nemá v poriadku účtovné doklady,“ uviedol pre Webnoviny.sk.

Výsledky kontroly NKÚ ukázali, že „nielen v štátnych firmách, ale aj vo verejných inštitúciách, či na úradoch je priveľa účtovných pochybení, ktoré vypovedajú o protizákonnom hospodárení s miliónmi eur“.

Konateľka mimovládky zaplatila sama sebe

Štátna lotéria Tipos v novembri 2011 poskytla sumu 5000 eur na podporu projektu pod názvom Desať minút a si „IN“, konkrétne časť projektu „Zorganizujte si svoj ZIMNÝ SPORTTUBE.DAY“.

Finančný dar bol zúčtovaný tak, že sumu tisíc eur dostal víťaz sútaže – škola a za 4000 eur sa vyplatila
spoločnosť NOVUM PRO+ s.r.o. za služby spojené s reklamnou v MHD Bratislava.

Zaujímavé je, že spoločníčkou v NOVUM PRO+ s.r.o. bola zároveň konateľka občianskeho združenia.

Tá si v mene združenia objednala služby u firmy, kde figuruje ako jediná spoločníčka.

Aby hviezdy nezhasli

Tipos poskytol vlani krátko pred výmenou vlády 70-tisíc eur občianskemu združeniu slovenskej tenisovej reprezentantky Dominiky Cibulkovej „Aby hviezdy nezhasli“.

Tá sídli v byte, ktorý oficiálne vlastní jej matka a bývalá poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS s manželom. Informoval o tom denník SME.

Šéf spoločnosti Miloš Ronec (nominant SDKÚ-DS) podpísal darovaciu zmluvu 23. marca.

Združenie vzniklo len pred Vianocami. Peniaze pre občianske združenie schvaľovalo predstavenstvo Tiposu, v ktorom je podpredsedom nominant SDKÚ- DS a údajne známy političky Günther Furin.

„Nemám s tým nič spoločné,“ reagovala pre SME Katarína Cibulková. Furin na otázku, či u neho vybavovala dotáciu Katarína, alebo Dominika Cibulková, priamo neodpovedal.

Kontrola hospodárenia Tiposu – NKU by