Video: Vianočný stromček môže zhorieť za 60 sekúnd

22.12.2012

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Na Vianoce sa všetci tešia ako na sviatky pokoja a pohody v kruhu svojej rodiny.

Sviatočná idylka sa môže už v priebehu 60 sekúnd zmeniť doslova na horúco peklo, ktoré v najlepšom prípade bude znamenať „len“ značné škody v domácnosti, v tom horšom aj ohrozenie života v dôsledku požiaru.

A spôsobiť ho môže práve najkrajšia súčasť sviatkov, vianočný stromček, ktorý je častou príčinou požiaru. Je nutné si uvedomiť, že väčšina stromčekov je vytnutých ešte na jeseň, čo znamená, že až do vianočných dní strácajú svoj obsah vody.

Navyše, vo vykúrenej miestnosti v byte či dome prirodzene rýchlo vyschnú a doslova sa zmenia na veľkú zápalku. Potom stačí už len malý plamienok alebo iskrička a celú miestnosť v priebehu pár chvíľ zachvátia obrovské plamene. Čo je úplne najhoršie, kmeň vyschnutého stromčeka obsahuje celulózu a olej. Keď sa oheň dostane až k nim, nasleduje výbuch.

Ako informovala Allianz – Slovenská poisťovňa, spúšťačom požiarov nemusia byť len sviečky alebo iný otvorený oheň, ktorý zostane bez dozoru. Príčinou môže byť aj skrat elektrických svetielok, ktoré sú už neoddeliteľnou súčasťou výzdoby vianočných stromčekov. Keďže sa využívajú len počas krátkeho obdobia, často ide o lacné výrobky, ktoré sú počas väčšiny roka uložené v nevhodných priestoroch, čo riziko skratu ešte zvyšuje.

Častým a zároveň podceňovaným zdrojom požiarov zapríčinených vianočným stromčekom sú radiátory či iné výhrevné telesá. Ak sa nachádzajú príliš blízko stromčeka, jeho vzbĺknutie sa môže stať len otázkou času. Podľa jednej zo štúdií, každý piaty požiar stromčeka je zapríčinený práve výhrevným telesom.

Vyhnite sa katastrofe

* Zabezpečte, aby v stojane na vianočný stromček bolo dostatočné množstvo vody, aby rýchlo nevyschol.

* Nepoužívajte pri dekorácii stromčeka prachový sneh v spreji, urýchľuje horenie.

* Nikdy nenechávajte deti alebo zvieratá samé v miestnosti, v ktorej horia sviečky.

* Postavte stromček čo najďalej od radiátorov a iných výhrevných telies.

* Skontrolujte v akom stave sú elektrické svetielka predtým, ako ich použijete.

* Taktiež nezabúdajte na spoľahlivú ochranu, pre prípad nehody.

Pozrite si, ako zhorí vianočný stromček za 60 sekúnd: