Virtuálna mena Bitcoin bude mať vlastnú platobnú kartu

28.8.2012

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Virtuálna mena Bitcoin by už čoskoro mohla mať vlastnú platobnú kartu, ktorú by zákazníci využívali pri bežných obchodných transakciách.

Informuje o tom magazín Forbes.

Bitcoin je experimentálny projekt digitálnej meny, ktorú vytvorili v januári 2009. Umožňuje priame platby komukoľvek a kdekoľvek na svete, pričom funguje bez centrálnej kontroly a jej hodnota voči hlavným svetovým menám vyplýva z výmenného kurzu, ktorý vzniká na voľnom trhu

S veľkou novinkou prišla firma BitInstant, ktorá chce vytvoriť prvú medzinárodne akceptovateľnú Bitcoin debetnú kartu s partnerstvom MasterCard. American Express, Visa, PayPal a Discover zatiaľ neboli uvedení ako potenciálni partneri.

Bitcoin poskytuje okrem iných výhod aj relatívnu anonymitu, preto je často spájaná s pochybnými obchodnými transakciami, ktoré zahŕňajú okrem iného predaj drog, sexuálnych služieb, porna a hazardu. Ak sa projekt novej debetnej karty zrealizuje, Bitcoin bude mať prístup prakticky všade a podľa kritikov sa budú cez virtuálnu menu prať špinavé peniaze.

Firma BitInstant, ktorá je jednou z najväčších zmenární Bitcoinov za tradičné meny, však tvrdí, že nové platobné karty nelegálne obchody neumožnia. Karta bude viazaná na konkrétne meno a technicky pôjde o bežnú debetnú kartu.

Celý proces prebehne tak, že na strane obchodníka a banky sa transakcia uskutoční v miestnej mene, ktorú však pokryje bitcoinový účet platiteľa. BitInstant potom prevedie Bitcoiny na bežnú menu podľa aktuálneho trhového kurzu a s bankou sa vyrovná. Poplatok pre BitInstant by mal predstavovať približne jedno percento z celej transakcie.

Podľa Jima Issoksona zo spoločnosti MasterCard firma o takomto projekte nič nevie: „MasterCard nespolupracuje s BitInstant. Existujú emitenti, ktorí dovoľujú konverziu bitcoinov na americké doláre a ďalšie meny, avšak BitInstant nás o žiadnej pripravovanej spolupráci neinformovala.“