Vojakom, policajtom ani hasičom sa dôchodky nezvýšia

25.6.2012

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Podmienka najmenej 50-percentnej účasti prijímateľa sociálnych služieb na úhrade nákladov na poskytovanie týchto služieb sa od začiatku júla neuplatní.

Prezident Ivan Gašparovič totiž podpísal novelu zákona o sociálnych službách. O výške poplatkov pre prijímateľov sociálnych služieb rozhodnú samotné samosprávy, ktoré tak môžu zohľadniť miestne podmienky.

„Poplatky totiž vôbec nezohľadňovali regionálne rozdiely,“ povedal poslanec Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja.

Samotné ministerstvo práce podľa ministra práce Jána Richtera pritom v prvom polroku budúceho roka pripraví komplexné riešenie viaczdrojového financovania sociálnych služieb štátom, samosprávou a klientom.

Súčasťou prezidentom podpísaných zmien je aj to, že výsluhové dôchodky vojakov, policajtov, hasičov či colníkov sa v roku 2012 nebudú valorizovať. Presadil to pozmeňujúcim návrhom k zákonu o zdravotnom poistení predseda finančného výboru Daniel Duchoň (Smer-SD).

Výsluhové dôchodky sa pôvodne mali od 1. júla zvýšiť o 3,05 percenta. Duchoňova úprava zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov valorizáciu zastaví. Podľa nej sa výsluhové dôchodky budú valorizovať iba v tom roku, v ktorom sa zvyšujú funkčné platy.

Poslanec za Smer-SD argumentuje, že v roku 2011 a 2012 služobné platy príslušníkov silových zložiek nerástli, výsluhové dôchodky v minulom roku sa však zvýšili o 2,1 percenta. Na ich vyplácanie z osobitných účtov, kam smerujú odvody policajtov, vojakov či hasičov, nie je dostatok zdrojov, lebo rozdiely medzi príjmami a výdavkami sa zvýšili. Preto sa valorizácia výsluhových dôchodkov prepojí s valorizáciou platov.