VšZP schválila na liečbu v zahraničí vyše štyri miliardy eur

20.5.2013

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vyčíslila liečbu svojich poistencov v zahraničí, ktorú schválila ešte v uplynulom roku, celkovo na 4,3 mil. eur.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to približne o 400 tis. eur viac. Informovala o tom hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Ako pokračovala, v uplynulom roku schválili 537 návrhov na liečbu poistencov v cudzine, z čoho 533 smerovalo do niektorej z členských štátov EÚ a štyri mimo krajín únie.

„Poistencom VšZP bola schválená liečba celkovo do 12 krajín EÚ, najviac prípadov, 386, bolo do Českej republiky, 94 do Rakúska a 29 do Nemecka,“ spresnila Balážová.

Najčastejšie podľa jej slov ide o pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu pľúc, transplantáciu pečene u detí, endovaskulárne zákroky, špeciálne genetické a metabolické vyšetrenia, liečbu gama nožom, náročné neurochirurgické operácie, špeciálne ortopedické operácie a individuálne zhotovené tvrdé kontaktné šošovky.

K finančne najnáročnejším výkonom patria transplantácie orgánov, ktoré tvoria tretinu z celkových predpokladaných nákladov na liečbu za hranicami Slovenska. „V minulom roku VšZP schválila 76 návrhov na transplantáciu orgánov v cudzine, najčastejšie išlo o transplantácie pľúc (47) a pečene (22),“ skonštatovala hovorkyňa VšZP. Ako pre ilustráciu uviedla, náklady na transplantáciu pečene sa pohybujú od 66 tis. eur až do 165 tis. eur. Transplantácia pľúc si zase vyžaduje 83 tis. eur.

Ako Balážová vysvetlila, VšZP uhrádza zdravotnú starostlivosť v zahraničí, ak ochorenie nie je možné diagnostikovať či liečiť na Slovensku.