Zákon o jednej lekárni pre jedného vlastníka sa dá obísť

9.8.2012

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) môže stanoviť, že jeden vlastník bude mať len jednu lekáreň, ale nezabráni obchádzaniu zákona.

Podľa analytika Health Policy Institute Tomáša Szalaya si majiteľ, či už je to fyzická osoba alebo firma, môže založiť viacero rôznych s.r.o.

Každá z nich bude pritom vlastniť práve jednu lekáreň, pričom litera zákona bude dodržaná.

Lieky a biznis

Návrh v novele zákona o liekoch, ktorý hovorí, že „fyzickej osobe a právnickej osobe možno vydať povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne“ tak považuje za zbytočnú reguláciu, ktorá zvýši administratívnu záťaž i prevádzkové náklady.

„Zároveň na trhu zavládne nejednotnosť. Na niektoré lekárne sa budú vzťahovať odlišné pravidlá než na iné. Sieťové lekárne, ktoré získali povolenie podľa súčasnej legislatívy, oň neprídu,“ uviedol Szalay.

Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej je základným motívom pre navrhované zmeny skutočnosť, že zaobchádzanie s liekmi nie je štandardným biznis modelom podnikania.

Bezpečná farmakoterapia

„Nesie v sebe špecifiká, ktoré je podľa mienky odborníkov a zároveň ministerstva potrebné zohľadniť pri nastavovaní legislatívneho prostredia tak, aby na prvom mieste bola zabezpečená kvalitná a bezpečná farmakoterapia,“ povedala Čižmáriková.

Prízvukuje, že lieky nie sú štandardným tovarom v obchodnom reťazci a je dôležité, aby pacient dostával čo možno najkvalifikovanejšie údaje od lekárov a lekárnikov.

Zabezpečiť to ministerstvo chce tým, že každá lekáreň bude mať len jedného garanta, ktorého dĺžka odbornej praxe sa zvýši z troch na päť rokov. Novela zákona, ktorá okrem iného stanovuje, že jednotlivec alebo firma môže dostať povolenie len na jednu lekáreň. je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.