Zamestnanci Metalurgu Steel štrajkujú, firma im dlží peniaze

23.4.2012

DUBNICA NAD VÁHOM 23. apríla (SITA) – Pracovníci spoločnosti Metalurg Steel spol. s. r. o. v Dubnici nad Váhom sa dohodli s odborármi a v utorok vstúpia do ostrého štrajku. Po skončení pondelkového rokovania to pre médiá uviedol šéf Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna.

Firma dlhuje svojim zamestnancom na výplatách takmer 300 tis. eur. „Toto sa môže stať iba na Slovensku, všade by sa to riešilo, však to nie je možné vydierať takto ľudí. Plynári zastavia kohútik, elektrikári vypnú prúd, všetci dodávatelia pýtajú zálohy. Iba ľudia sú tí, ktorí sú predmetom vydierania,“ povedal Machyna.

Osud firmy majú podľa odborárov v rukách jej zamestnanci. „Navrhli sme dve veci – zajtra ráno o pol šiestej sa stretneme, buď vyhlásime štrajk, ale to je v rukách zamestnancov, alebo dáme návrh na konkurz firmy s tým, aby ľudia z garančného fondu dostali tie tri priemerné platy,“ povedal v pondelok odborový predák firmy Ján Jurík.

Konateľ firmy Juraj Mác uviedol, že zamestnanci majú nevyplatené dve výplaty, a to januárovú a februárovú. Marcová je ešte v splatnosti. „Nestíhame dorábať a expedovať výrobky, ktoré máme nakontrahované do zahraničia. Dnes plánujeme expedovať to, čo sa malo v januári,“ zdôvodnil oneskorenie miezd. Situáciu taktiež skomplikoval fakt, že štát mešká s vratkami DPH.

Ako ďalej dodal, zamestnanci so štrajkom nesúhlasia. „Ja to nechcem zľahčovať, ale dnes mám podpísaný dokument, že zamestnanci nesúhlasia s postupom OZ KOVO a mám podpísaných viac ako 90 percent ľudí, čo sú dnes na zmene,“ informoval Mác.

Momentálne má 40 percent zamestnancov vyplatenú svoju januárovú výplatu, ďalších 40 percent ju má dostať tento týždeň. Zo zajtrajšieho štrajku má Mác obavy, zodpovednosť voči zamestnancom, ktorí sa na ňom zúčastnia, nevyvodí. „Uvidíme, čo sa udeje zajtra. Budem pokračovať ďalej a dám to do externých firiem na prepracovanie, sami sebe uškodia,“ uzavrel konateľ.