Zamestnanci platia vyššie preddavky na daň

14.4.2013

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Preddavky na daň z príjmov fyzických osôb sa od úvodu apríla platia od vyššej hranice.

Podľa informácií zverejnených Finančným riaditeľstvom SR sa zvýšená hranica na platenie preddavkov na úrovni 2 500 eur uplatňuje pri posudzovaní povinnosti platiť preddavky na daň v preddavkovom období začínajúcom 3. apríla 2013.

Hranica, od ktorej sú fyzické osoby povinné platiť preddavky na daň z príjmov, sa od januára tohto roka zvýšila na základe minuloročnej novely zákona o dani z príjmov z 1 660 eur na 2 500 eur. Daňovníci však platili do začiatku nového preddavkového obdobia v roku 2013 preddavky na daň vypočítané podľa predpisu účinného do 31. decembra 2012.

„Teda novela zákona o dani z príjmov nemá vplyv na výšku preddavkov na daň splatných do konca preddavkového obdobia trvajúceho od 3. apríla 2012 do 2. apríla 2013,“ spresnili daniari.

To, či daňovníkovi dane z príjmov fyzickej osoby vznikne povinnosť platiť preddavky na daň, závisí od výšky poslednej známej daňovej povinnosti. Preddavkové obdobie je pritom zadefinované ako obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období.