Zdravotné poisťovne sú v pluse, zisky hlásia v miliónoch

28.12.2012

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Zdravotné poisťovne očakávajú, že tento rok skončia v zisku. Naznačujú to aj údaje o ich hospodárskom výsledku ku koncu októbra.

Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala k 31. októbru tohto roka zisk 24,8 milióna eur.

Ako uviedla hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková, vzhľadom na doterajší hospodársky výsledok poisťovňa predpokladá, že tento rok skončí so ziskom minimálne 25 miliónov eur. Minulý rok poisťovňa vykázala zisk 5,7 milióna eur.

„Zisk VšZP je výsledkom zlepšeného výberu poistného a výrazne lepšieho vymáhania pohľadávok, uplatnenia centrálneho verejného obstarávania a dosiahnutých nákladových úspor na liekoch a prevádzkovej réžii,“ uviedla Gašparíková. Ako pokračovala, tieto financie budú okrem povinného odvodu do rezervného fondu použité na financovanie zdravotnej starostlivosti.

S plusovými číslami na konci tohto roka počíta aj najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Ku koncu októbra predstavoval jej zisk 9,4 milióna eur. O tom, či kladný hospodársky výsledok bude oproti minulému roku, kedy Dôvera skončila s 9,6 miliónovým ziskom, väčší alebo menší, je podľa PR špecialistky Moniky Šimunovej zatiaľ predčasné hovoriť. „Momentálne nemáme uzavretý celý rok a náklady sa v štvrtom kvartáli môžu hýbať, očakávame zvýšené výdavky na zdravotnú starostlivosť,“ uviedla Šimunová.

Zisk očakáva i najmenšia zdravotná poisťovňa Union. Za desať mesiacov roku 2012 hospodárila s plusom 14,6 milióna eur. Uplynulý rok dosiahla zisk 9 miliónov eur. „Vzhľadom na sezónne vplyvy na predpísané poistné a náklady zdravotnej starostlivosti, zatiaľ neznámy výsledok ročného prerozdeľovania poistného medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami za rok 2011 a najmä povinnosť zdravotných poisťovní mať účtovnú závierku preskúmanú audítorom, sa k hospodárskemu výsledku budeme môcť vyjadriť až po skončení koncoročného auditu,“ skonštatovala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová.