Zdravotné sestry by mohli prísť pre platy o prácu

16.4.2012

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Prepúšťanie sestier a rušenie nemocničných oddelení môže v druhom polroku akcelerovať výraznejším tempom ako doteraz, ak sa nepristúpi k reálnemu riešeniu situácie.

Povedal to v pondelok po stretnutí s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.

Zopakoval, že vyššie platy lekárov a sestier schválila vláda a parlament, preto by tieto inštitúcie mali vyriešiť aj problémy, ktoré ich prijatím vznikli.

Zákon je na hrane ústavnosti

Ako povedal, krízovú situáciu by pomohol stabilizovať ústretový postoj sestier ku kompromisnému riešeniu, napríklad k postupnému zvyšovaniu miezd namiesto skokového navýšenia.

Návrhy zákonov zvyšujúce platy lekárov a sestier sú podľa Petka na hrane ústavnosti, asociácia sa prihovára za vypracovanie jedného zákona, ktorý by zahŕňal platové pomery všetkých skupín zamestnancov v zdravotníctve. Od nemocníc po vzoroch sestier a lekárov teraz totiž vyššie mzdy zakotvené v zákone žiadajú aj laboranti, technici, röntgenológovia a ďalší.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová v súvislosti s možným „kompromisným“ riešením aktuálnej situácie vyhlásila, že je na rozhodnutí snemu komory.

Ten má zasadať budúci týždeň v Poprade. „O ďalšom postupe musia rozhodnúť regióny,“ skonštatovala. Podľa Lévyovej zatiaľ sestry žiadne návrhy nedostali, stretnutie s ministerkou ich čaká v stredu. „Potom budeme múdrejší,“ dodala.

Zároveň však zopakovala, že zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek je platný, pričom sestry o ňom s vedením rezortu zdravotníctva rokovali viac ako rok.

Návrhy ministerky sú logické

Šéf ANS zdôraznil, že nemocnice teraz na mzdy dávajú 85 percent rozpočtov a platby zdravotných poisťovní pokrývajú vyššie platy sestier len asi z dvadsiatich percent, vyššie platy lekárov od júla vôbec. Ak by aj Všeobecná zdravotná poisťovňa zvýšila od júna platby nemocniciam na maximum, stále to podľa neho pokryje iba 65 percent trhu, lebo 35 percent obhospodarujú súkromné poisťovne.

Návrhy, ktorými chce ministerka riešiť situáciu považuje Petko za logické, za dva týždne budú rokovania medzi ANS a ministerkou pokračovať. Zvolenská prostredníctvom poslanca Smeru-SD Richarda Rašiho predloží do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorými chce riešiť nedostatok peňazí v systéme.

Zmení sa vykazovanie platobnej schopnosti zdravotných poisťovní tak, aby nemuseli viazať na účte taký veľký balík peňazí ako dnes. Uvoľnia sa tak milióny eur zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Druhým návrhom má byť zmena prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami, kde pribudne aj parameter chorobnosti.