Železnice sú ziskové, k plnej kase pomohlo aj prepúšťanie

28.12.2012

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) očakávajú, že v tomto roku dosiahnu zisk a hospodársky výsledok tak bude výrazne lepší ako v minulých rokoch.

„Na očakávanom kladnom hospodárskom výsledku má výrazný podiel nižšie čerpanie nákladov, ako sme plánovali,“ informoval agentúru SITA generálny riaditeľ ŽSR Štefan Hlinka bez toho, aby uviedol výšku predpokladaného zisku. Presné údaje budú podľa spoločnosti známe až v januári 2013.

Pre železnice bol rok 2012 v znamení personálnych aj strategických zmien. “Pracovalo sa na vyjasnení vzťahov so štátom, opätovne sa prehodnotili priority v oblasti železničnej dopravy pre nasledujúce roky. Rok 2012 bol aj prelomovým rokom v revitalizácii železničných podnikov,“ zhodnotil Hlinka. V letných mesiacoch sa ŽSR podľa neho borili s viacerými problémami v oblasti obstarávania a investícií, koniec roka však očakávajú s optimizmom.

Štátny správca železničnej infraštruktúry zaznamenal priebežný zisk v prvom polroku tohto roka 19,84 mil. eur a za deväť mesiacov 39,75 mil. eur. V minulom roku v tých istých obdobiach ešte vykázal stratu 78,12 mil. eur, resp. 82,03 mil. eur. Železnice dosiahli celkové výnosy za šesť mesiacov terajšieho roka 244,22 mil. eur, čo bolo medziročne viac o 30,5 %, a za deväť mesiacov výnosy predstavovali 370,99 mil. eur pri raste o 25,6 %.

„Priebežné výsledky hospodárenia odzrkadľujú v roku 2012 nevyhovujúce poveternostné podmienky, kedy nebolo možné realizovať z technologických postupov údržbu v čase, kedy bola plánovaná,“ priblížila pre agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.