Zentiva má nového majiteľa, kedysi radil premiérovi Ficovi

21.11.2012

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Sanofi predala svoj hlohovecký závod Zentiva. Nový vlastník Wood Pharma Holding je členom česko-slovenskej investičnej skupiny Wood & Company.

Od Zentivy získa výrobné zariadenia, zamestnancov a vybrané ochranné známky. „Hlohovecký závod považujeme za mimoriadne kvalitné aktívum s potenciálom ďalšieho rozvoja,“ okomentoval transakciu šéf Wood & Company Ľubomír Šoltýs.

O predaji hlohoveckého závodu Zentiva rozhodla už v októbri minulého roka, odkedy rokovala s viacerými záujemcami.

Spoločnosti Zentiva a Wood Pharma Holding zároveň uzatvorili aj zmluvu o budúcej spolupráci, na základe ktorej bude môcť nový majiteľ pre koncern vyrábať lieky ďalších päť rokov. „Všetky zmluvy by mali vstúpiť do platnosti v najbližších mesiacoch za predpokladu, že budú splnené odkladacie podmienky,“ informovala hovorkyňa Sanofi Beáta Kujanová.

Zentiva sa zameriava na vývoj, výrobu a predaj značkových generických farmaceutických výrobkov. Minulý rok ukončila s čistým ziskom 7,55 milióna eur. Tržby v roku 2011 dosiahli 223,2 mil. eur, výrobné náklady predstavovali 148,2 mil. eur. V roku 2010 tržby predstavovali 214,8 mil. eur a výrobné náklady necelých 87 mil. eur.

Wood Pharma Holding bol do obchodného registra zapísaný v septembri tohto roka. Jeho jediný akcionár je investičná skupina Wood & Company, ktorá vznikla v roku 1991 v Českej republike.

Zaoberá sa investičným bankovníctvom, obchodom s cennými papiermi a je vlastníkom viacerých podnikov. Venuje sa aj poradenským činnostiam, radila aj bývalej vláde Roberta Fica pri príprave diaľničných PPP projektov.