Židia žiadajú Brusel o povolenie rituálnych porážok zvierat

19.7.2013

BRUSEL 19. júla (WEBNOVINY) – Lídri európskych Židov vo štvrtok vyzvali EÚ na zásah v prípade poľského zákazu náboženskej porážky zvierat.

Podľa zástupcov Židov na starom kontinente by Brusel mal zároveň posúdiť svoje nariadenie a posilniť tak náboženské práva Židov a moslimov, ktorých viera nariaďuje presný spôsob usmrtenia zvieraťa a konzumáciu jeho mäsa.

EÚ síce podporuje čo najnižšiu úroveň utrpenia zvierat pri ich zabíjaní, no náboženské skupiny požívajú výnimku.

Židia zároveň upozorňujú, že Poľsko je jedinou krajinou, ktorá zakazuje výrobu kóšér a halál mäsa. Ako napísal generálny tajomník Európskeho kongresu Židov Serge Cwajgenbaum, „chceme, aby Európska komisia a Európsky parlament posilnili nariadenia a umožnili Židom a moslimom praktizovať ich náboženstvo“.

Poľský ústavný súd zakázal náboženské porážky od 1. januára tohto roku z dôvodu, že sú protiústavné. Súd konal na základe podnetu od ochrancov zvierat, podľa ktorých je takéto porážanie týraním. Poľsko mäso z rituálne zabitého dobytka vyvážalo a vláda v snahe zabrániť ekonomickým stratám navrhla revidovaný zákon, ktorý mal rituálne porážky opäť povoliť. Parlament však vládny návrh v piatok zamietol, čo pobúrilo celú židovskú komunitu. Izraelská vláda to v pondelok odsúdila a Poliakov vyzvala, aby tento krok opäť prehodnotili.

Halál označuje predmety a činnosti povolené islamskou tradíciou. Najčastejšie sa pojem používa v spojitosti s potravinami, ktoré sú moslimom povolené konzumovať. V judaizme sa v obdobnom zmysle používa termín kóšér. Pri moslimskej rituálnej porážke by zviera malo byť položené na zem smerom ku Kábe a zabité podrezaním hrdla a pretnutím