Zmluva s SPP bola podpísaná bez súťaže, tvrdí minister Glváč

10.8.2012

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany objavilo v rezorte ďalšiu nášľapnú mínu v podobe zmluvy so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii minister obrany Martin Glváč.

Ročný kontrakt na dodávku plynu za 7,9 milióna eur uzavrel rezort s SPP bez súťaže v čase, keď už firma nemala na trhu monopolné postavenie a existoval aj ďalší poskytovateľ.

Podľa ministra majú maslo na hlave zamestnanci rezortu, ktorí kandidovali do parlamentu za stranu SaS.

„Za lajdácky prístup takýchto kvalitných ľudí nám hrozí mastná pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie,“ povedal Glváč. S firmou SPP sa minister chystá vyrokovať zrušenie zmluvy a následne vypísať výberové konanie.

Jozef Viskupič údajne nevyhlásil súťaž

Ako uviedol minister, verejné obstarávanie mal podľa zákona vypísať Úrad pre investície a akvizície, ktorému za bývalého vedenia šéfoval kandidát za SaS Pavol Líška, pretože starej zmluve sa končila platnosť k 31. decembru minulého roka.

Príkaz na vyhlásenie súťaže mal Líškovi vydať vtedajší šéf sekcie majetku a infraštruktúry Jozef Viskupič z SaS, čo však neurobil.

„Namiesto toho v roku 2011 a začiatkom roka 2012 v rozpore so zákonom rokoval len s SPP,“ uviedol Glváč.

Z internej komunikácie, ktorú má minister k dispozícii, vraj vyplýva, že Líška Viskupiča na nezákonné konanie dokonca upozornil. Glváč vraví, že kauza zasahuje tak do ministrovania Ľubomíra Galka z SaS ako aj expremiérky Ivety Radičovej, v tom čase z SDKÚ-DS.

Bolo vraj len zdaním, že mu Radičová odovzdala čistý stôl. „Ten stôl bol naozaj čistý, ale pod tým stolom sa nachádza množstvo hnoja, ktoré budeme musieť ešte veľmi dlho vynášať von,“ konštatoval Glváč.

Opäť „vinia“ Radičovú

Situácia sa vyhrotila začiatkom tohto roka, kedy SPP dodával ministerstvu plyn bez platnej zmluvy a sekcia ekonomiky odmietala faktúry bez platnej zmluvy uhrádzať. Keď sa o situácii dozvedela Radičová, podľa Glváča splnomocnila Viskupiča na podpis „nejakej zmluvy s dodávateľom plynu“.

„Ten to, samozrejme, odmietol podpísať, nakoľko vedel, že je tam problém a nakoniec podpísal túto zmluvu 29. marca, to znamená zase v rozhodnom období po voľbách, tak, ako PZP (kauza povinného zmluvného poistenia áut na ministerstve, pozn. SITA), pán Líška,“ vysvetlil Glváč.

Martin Šimko, autor článku
Martin Šimko

Autor je marketingový riaditeľ maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting, s. r. o. Pracuje ako projektový manažér internetových stránok o poistení a riešení online poistenia.

Zobraziť články >