Zubári sa zlostia, pre administratívu musí ísť pacient bokom

18.1.2013

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) upozorňuje na zbytočnú administratívnu záťaž, ktorá ich odvádza od toho, aby sa mohli venovať pacientovi.

Prezident SKZL Ján Gašič ako jeden z najmarkantnejších príkladov uvádza potvrdenie o preventívnej prehliadke. „Tlačíme štyri milióny formátov A4 úplne zbytočne, pretože my to hlásime poisťovni elektronicky. Oni od nás ani ten papier nechcú. Druhý papier dostáva pacient a ten to hádže do koša a tretí papier zakladáme do karty,“ povedal Gašič .

Práve tu vidí komora okrem zníženia administratívnej záťaže i priestor na to, ako si môžu zubní lekári zmenšiť nákladovosť ambulancie. Na problém upozorňujú pravidelne i ministerstvo zdravotníctva. „Žiadame o to už tretieho ministra,“ skonštatoval Gašič s tým, že riešiť sa tento problém má podľa ich informácií až so spustením eHealthu.

Komora upozorňuje aj na to, že nie je zabezpečený prevod ambulancie, tak ako je to obvyklé v okolitých štátoch Európskej únie spôsobom odpredania či prevedenia praxe na iného lekára. Gašič poukazuje na to, že na Slovensku o pridelení obvodu rozhoduje lekár VÚC, s čím má komora zlé skúsenosti.

Ako Gašič uviedol, sieť je „totižto tvorená na kraj a kým v okresných či krajských mestách vznikajú nové ambulancie, na dedinách je zubárov nedostatok“.

„Dostupnosť ošetrenia sa pre toho pacienta z obce stráca i keď im to na sieť sedí,“ konštatuje Gašič. Komora preto chce s VÚC spolupracovať celkovo pri obsadzovaní siete. „Keď to bude pod dohľadom komory, tak nám nebudú vznikať zubné ambulancie tam, kde je prebytok zubných lekárov, ale budú sa tí lekári smerovať tam, kde je zubných lekárov nedostatok,“ uviedol Gašič.

Ako pokračoval, ďalšou chybou pri sieti je to, že lekár aj preberie ambulanciu na dedine, no potom sa presťahuje do mesta a lekárovi VÚC oznámi len zmenu sídla, čím de facto ľudia na vidieku zostanú bez zubného lekára. Na riešenie toho problému je podľa prezidenta potrebná zmena zákonov.