Ako zrušiť doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier)

V dnešných neľahkých časoch, kedy zem pustoší jedna kríza za druhou, ľudí často napadne siahnuť po úsporách. Na základe skúseností z našej infolinky, fóra a chatu vieme, že mnohí ľudia skutočne na riešenie svojich krátkodobých finančných problémov používajú peniaze, ktoré roky šetrili. Od 1.1.2014 sa zmenili niektoré pravidlá, tak by sme si mali, pred tým, ako sporenie zrušíte, zvážiť, prečo tak nerobiť.

Výhody doplnkového dôchodkového sporenia

  • Tretí pilier bol vytvorený, aby si pomerne efektívnym spôsobom mohli ľudia šetriť na dôchodok. Spoliehať sa len na štát je neprezieravé. Nasporené peniaze sa samozrejme zhodnocujú. Sporenie na dôchodok by nemalo byť hlinené prasiatko.
  • Na sporenie môže prispievať aj zamestnávateľ, mnohí to robia v rámci zamestnaneckých výhod. Ak teda sami prispievate napríklad 10 eur mesačne a zamestnávateľ vám dá ďalších 10 (ktoré by vám inak nedal), máte hneď výnos 100%.
  • V prípade 3. a 4. pracovnej kategórie je prispievanie zo strany zamestnávateľa povinné.
  • Kto uzavrel zmluvu od 1.1.2014, alebo po tomto dátume zmenil dávkový plán, má možnosť znížiť si daňový základ až o 180 eur ročne.
  • Za našetrené peniaze je možné kúpiť si doživotný, alebo dočasný dôchodok. Pamätané je aj na výsluhové dôchodky.
  • Peniaze sú vaše a sú predmetom dedenia.

Vtip o dôchodkoch

Ako zrušiť 3. pilier?

Predčasné zrušenie doplnkového sporenia je porušením zmluvy o sporení. Zo všetkých zmlúv, ktoré boli uzavreté do konca roku 2013 vyplýva zmluvná pokuta 20% z nasporenej sumy. V zmluvách uzavretých od 1.1.2014 už pokuta nie je a zmluvy sa môžu rušiť beztrestne.
Konkrétny spôsob, ako sa to dá urobiť, vrátane informácie o nasporenej sume vám poskytnú na infolinke konkrétnej spoločnosti.

Martin Šimko, autor článku
Martin Šimko

Autor je marketingový riaditeľ maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting, s. r. o. Pracuje ako projektový manažér internetových stránok o poistení a riešení online poistenia.

Zobraziť články >