Je vaše auto poistené proti podpaľačom?

Poznáte tie obľúbené správy z bulváru: "Osobné motorové vozidlo značky BMW v piatok o 2:15 hod. na parkovisku na Štúrovej ulici pred bytovým domom v Žiline polial neznámy páchateľ horľavinou a zapálil. Majiteľovi auta, 36-ročnému miestnemu podnikateľovi a majiteľovi siete reštaurácií, vznikla škoda v odhadovanej výške 55 000 €. K zraneniu osôb pri požiari nedošlo, ale boli poškodené dve susedné vozidlá, jeden Citroën Berlingo a jedno vozidlo značky Škoda Octavia s odhadovanou výškou škody 35 000 €. Požiarny technik potvrdil úmyselné konanie."

Motívom podpaľača mohlo byť vyrovnávanie účtov, hrozba od konkurencie, nezaplatenie výpalného alebo jednoducho si len nejaký zúfalý opitý či sfetovaný blázon krátil dlhú chvíľu a chcel sa vytiahnuť pred kamarátmi. Poviete si – to sa stáva v našej banánovej republike, kde mizerne funguje polícia a upadajú dobré mravy, majú beztrestne navrch mafiáni a všelijaká chamraď, smolu majú tí majitelia vozidiel, ktorí nemajú uzavreté havarijné poistenie. Havarijné poistenie motorového vozidla kryje poškodenie a zničenie vozidla v prípade havárie, živelnej udalosti, vrátane požiaru a v prípade odcudzenia a vandalizmu.

Pozrime sa, ako je to s postojom poisťovní pri likvidácii podobnej škody? Na rozdiel od podpaľačstva v prípade poistenia nehnuteľností a poistenia hnuteľného majetku (domácnosti, zariadenia firmy, zásob), keď poisťovne bez výnimky kryjú aj škody spôsobené úmyselným zapálením majetku cudzou osobou, pri havarijnom poistení motorových vozidiel to nie je také jednoznačné. 

Z hľadiska krytia podpaľačstva sú dve skupiny poisťovní. V prvej skupine sú tie, ktoré plnia za škodu v dôsledku zhorenia vozidla v každom prípade, čiže keď sa požiar prenesie z iného vozidla alebo by horel parkovací dom, či iná budova a váš tátoš zhorí v ňom, ba dokonca aj vtedy, keď vám nejaký pyroman hodí Molotow kokteil priamo do vášho auta. Na Slovensku kryje podpaľačstvo 9 významných poisťovní, a to AXA pojišťovna, ČSOB PoisťovňaGenerali Slovensko poisťovňa, Groupama Garancia poisťovňa, KOOPERATIVA poisťovňa, QBE poisťovňa, Union poisťovňa, UNIQA poisťovňa a Wüstenrot poisťovňa.

Druhá skupina poisťovní má priamy útok podpaľača na vaše auto s následkom zhorenia vo výlukách, plnia však vtedy, keď sa oheň prenesie z iného vozidla alebo budovy. Hovoríme len o dvoch renomovaných značkách, a to Allianz – Slovenská poisťovňa a KOMUNÁLNA poisťovňa, ktoré sú inak v prípadoch iných typov poistných udalostí (havária, krupobitie a podobne) väčšinou pri likvidácii bezproblémové.

Čo dodať na záver? Azda len upozornenie, aby ste si všetky poistné podmienky pred uzavretím poistenia pozorne prečítali a podpísali zmluvu až vtedy, keď budete bezpečne vedieť, ktoré riziká kupujete od poisťovne a ktoré v prípade škody zostanú na váš vlastný vrub.

Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >