Poistenie požičaného auta

Na dovolenku alebo služobnú cestu už dnes bežne lietame cez pol Európy alebo aj na druhý koniec sveta. Niekam doletíme a požičiame si auto z požičovne priamo na letisku. Pracovníci požičovne nám núkajú k autu rôzne doplnky a doplnkové služby a výhody, napr. detskú sedačku, GPS navigáciu, neobmedzené kilometre v cene požičovného.

A poistenie auta. Často si kladieme otázku: Prečo by som mal priplácať za poistku? Veď vozidlo požičovne je určite poistené! Nechce náhodou len niekto zo mňa vytiahnuť peniaze naviac a tým navýšiť cenu služieb?

Auto z požičovne bezpochyby má dojednané povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, bez toho by predsa nemohlo existovať. A každé vozidlo v renomovaných požičovniach má určite aj havarijné poistenie. Právny systém a prax vo väčšine vyspelých krajín funguje tak, že každá škoda, ktorá nastane, pokiaľ nejde o živelnú udalosť (povodeň, zemetrasenie a podobne), má vinníka, zodpovedného za škodu.

U nás nie sme zvyknutí, aby poisťovne regresovali (prenášali nárok na náhradu škody) každú majetkovú škodu alebo škodu na zdraví na skutočného vinníka – škodcu. Rozdiel je aj v tom, že u nás keď bola spôsobená škoda prevádzkou motorového vozidla, zodpovedný je držiteľ alebo majiteľ auta. V niektorých ekonomicky najvyspelejších krajinách je zodpovedný vodič, ktorý škodu zapríčinil.

Preto napr. keď v anglosaských krajinách (Veľká Británia, USA, Kanada, Austrália, atď.) rozbijete vozidlo, havarijná poisťovňa škodu zaplatí a vymáha od Vás, pretože v čase poistnej udalosti ste boli vodič poškodeného vozidla. Pred zapožičaním auta odporúčame si priplatiť za tieto položky poistenia:

  • Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú tretím osobám (Third-Party Liability Insurance) – ide o PZP auta, zákonné poistenie v podstate v rovnakom rozsahu, ako ho poznáme u nás
  • Doplnkové poistenie zodpovednosti (Supplementary Liability Insurance) – ide o navýšenie poistných limitov PZP oproti základnému poisteniu, ktoré má význam najmä v bohatých krajinách, kde sa vymáhajú veľké odškodnenia v prípade nehody, najmä na zdraví
  • Oslobodenie od platenia v prípade havárie (Collision Damage Waiver) – v zmysle vyššie uvedených informácií vás toto poistenie chráni v prípade havárie, aby havarijná poisťovňa požičaného auta nevymáhala od vás celú výšku škody formou regresného nároku. Keď si priplatíte za toto poistenie s nulovou spoluúčasťou, požičovňa pri odovzdávaní auta nerobí žiadne problémy, ani nemá záujem auto vidieť. V prípade, že si toto riziko nepoistíte alebo dojednáte si ho so spoluúčasťou, fyzickej prehliadke pri odovzdávaní vozidla sa nevyhnete. V prípade škrabancov alebo rozbitých svetiel máte problém a vaša kreditka krváca.
  • Oslobodenie od platenia v prípade krádeže (Theft Protection) – požičovňa vám dá k náhrade aj krádež vozidla alebo odcudzenie častí vozidla, toto riziko si tiež môžete poistiť bez spoluúčasti (nulová spoluúčasť).
  • Poistenie zodpovednosti nepoisteného vodiča (Uninsured Motorist Protection) – chráni vodiča v prípade, že by bol braný na osobnú zodpovednosť v prípade škody. Toto riziko sa v našich končinách vôbec nedá poistiť.
  • Asistenčné služby (Asistance Service) – v renomovaných požičovniach sú tieto služby automaticky zarátané v cene požičovného a fungujú ako švajčiarske hodinky. Zahŕňajú technickú pomoc pri oprave defektu, zabuchnutí kľúčov v aute, pokazenie auta – odťah, pomoc v prípade, že vám dôjde benzín, atď.
  • Úrazové poistenie sedadiel (Passenger Accident Insurance) – úrazové poistenie osôb, cestujúcich v motorovom vozidle je nadštandard, ktorým si zvýšite poistnú ochranu pri cestovaní v požičanom aute
Požičané auto

Požičané auto

Pokiaľ cestujete v požičanom aute, rozhodne neľutujte peniaze najmä za poistenie zodpovednosti, a tiež poistenie oslobodenia od platenia pre prípad poškodenia auta pri havárii. Vo vyspelom svete je bežné, že poistka auta kryje aj poškodenie pneumatík a rozbitie skiel, čo u nás väčšinou býva vo výlukách z krytia.

Sám som zažil nepríjemnosť v Írsku, keď som nezvyknutý na jazdu po ľavej strane nesprávne odhadol okraj vozovky a na obrubníku som prerazil pneumatiku. Mal som našťastie plnú poistku bez spoluúčasti a volal som asistenčnú službu. Do pol hodiny prišiel servisný technik, vymenil pneumatiku za rezervu, išiel som do najbližšieho pneuservisu a mechanik mi vymenil pneumatiku za novú. Išlo len o malú škodu okolo 100 €, zaplatil som a požičovňa mi celú sumu odrátala z ceny záverečnej faktúry.

Keby sa Vám poistenie javilo drahé, skúste sa na cestu pripraviť intenzívnejším hľadaním možností na internete, pretože niektoré portály ponúkajú dokonca akcie s poistením v cene požičovného zadarmo, čo vám výrazne zlacní cenu za požičané auto, pretože cena poistenia býva drahšia, ako samotné požičovné.

Samozrejme, dajte pozor, aby ste sa nenechali dobehnúť a poriadne si preštudujte sľubované podmienky. Keď si budete vyberať spomedzi veľkých medzinárodných požičovní, nielenže máte istotu špičkových služieb, ale aj záruku, že svoje záväzky splnia. Funguje to naozaj spoľahlivo.

Peter Šimko, autor článku
Peter Šimko

Autor článku je šéfredaktorom portálu Poistenie.sk, pôsobí v oblasti poisťovacieho obchodu od roku 1984. V súčasnosti je výkonným riaditeľom maklérskej spoločnosti HEUREKA Brokerage & Consulting. Hrá hokej a rád cestuje.

Zobraziť články >