Zaplatenie online poistenia

Z Občianskeho zákonníka vyplýva, že poistenie môže vzniknúť dvomi spôsobmi:

  • Podpísaním návrhu poistnej zmluvy
  • Zaplatením prvého poistného (prvej splátky) alebo jednorazového poistného

Keďže pri online poistení nič nepodpisujete, je potrebné poistné neodkladne uhradiť.

Platba platobnou kartou

Vznik poistenia – Poistenie nadobúda platnosť ihneď po úspešnom vykonaní transakcie. Aj keď peniaze nie sú pripísané na účet okamžite, banka poskytuje informáciu o zaplatení, čo poisťovne akceptujú. Rovnako sa táto informácia ihneď objaví vo vašom klientskom účte.

Bezpečnosť – Systém na stránkach Poistenie.sk využíva platobnú bránu od Tatra banky – CardPay. Všetky údaje o platbe zadávate priamo na stránkach banky, takže Poistenie.sk ich nemá k dispozícii.

Platba nebola úspešná – občas sa stane, že platba „neprejde“. Po zadaní platby sa po spracovaní údajov zobrazí hláška „Platba nebola úspešná“. Táto situácia môže mať niekoľko príčin:

  • Na karte nie je dostatok prostriedkov
  • Na karte je prečerpaný limit (denný, mesačný,…) pre platby kartou na internete
  • Boli zadané nesprávne údaje – skontrolujte, či ste správne uviedli všetky čísla, ak platobná brána žiada aj meno na karte, toto musí byť napísané správne aj s diakritikou presne podľa predlohy na karte
  • Na karte sú zablokované platby cez internet. V niektorých bankách sa dajú karty odblokovať v internetovom bankovníctve, v niektorých musíte navšíviť pobočku.

Platba platobnými „gombíkmi“

Vznik poistenia – Jednou z možností je použitie služieb automatického internet bankingu jednotlivých bánk, ktoré Vás po prekliku presmerujú do internetového bankovníctva. Po prihlásení Vám banka ponúkne zaplatenie už preddefinovanej platby. Môžete tak na niekoľko „klikov“ zaplatiť poistenie.Ide o tzv. zrýchlenú platbu internet bankingu bez dodatočného poplatku, peniaze sú pripísané na účet ihneď, poistenie vzniká okamžite.

Používané služby:

  • TatraPay – Tatra banka
  • VUB ePlatby – VÚB banka
  • Uniplatba – Unicredit bank
  • Sporopay – Slovenská sporiteľňa

Prevod cez internet banking

Vznik poistenia – Zo svojho internetového bankovníctva môžete uskutočniť platbu na účet poisťovne aj nezávisle od aplikácie uzatvárania poistenia, z nášho hľadiska ide o offline platbu. Po pripísaní peňazí na účet poisťovne / sprostredkovateľa bude poistenie aktívne.

Problém s pripísaním na účet – – keďže môže platba do inej banky trvať niekedy aj dva a viac dní (víkend, sviatok,…), je potrebné rátať, že po túto dobu nebude poistenie uzatvorené.

Niektoré poisťovne počítajú s dlhšou cestou peňazí na účet, preto považujú za vznik poistenia, keď klient vykoná „kroky k zaplateniu poistného“. V takomto prípade by sa za vznik poistenia považovalo už potvrdenie platby v internet bankingu, aj keď peniaze na účet prídu až o niekoľko dní. Nie každá poisťovňa tento spôsob akceptuje, preto odporúčame platiť kartou.

Vklad na účet banky

Vznik poistenia – v prípade, že potrebujete zaplatiť poistenie ihneď, je možné vložiť peniaze na účet poisťovne. Je to potrebné vykonať na pobočke banky, ktorú poisťovňa uvádza. Poistenie tak vzniká ihneď. Preverte si v príslušnej banke, aký poplatok za hotovostný vklad na účet si bude banka účtovať.

Platba na pošte poštovou poukážkou

Stále populárnym spôsobom je platba na pošte. Ide o najhoršiu možnosť zaplatenia poistného, ktorá je v blízkej budúcnosti odsúdená na zánik. Problém je, že peniaze sú reálne pripísané na účet až o niekoľko dní, niekedy až týždňov. Pošta niektoré údaje v platbe svojvoľne mení, preto je ťažšie platby spárovať. Tento spôsob neodporúčame.

Pomohla Vám táto odpoveď?
Je nám ľúto, že Vám článok nepomohol.
Napíšte nám a ozveme sa s odpoveďou na Vaše otázky.