Majiteľ vozidla

Informácia o vlastníkovi (majiteľovi) auta sa nachádza v Osvedčení o evidencii vozidla v časti C.4.

majitel_vozidla

Ako zistiť majiteľa vozidla podľa ŠPZ

Zistiť majiteľa auta podľa špz budete pravdepodobne chcieť z jedného z nasledujúcich dôvodov:

  1. Majiteľ vozidla vám spôsobil škodu a potrebujete si ju od neho vymôcť. V takomto prípade je možné použiť databázu Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Nezistíte síce meno majiteľa, ale dostanete informáciu o čísle zmluvy a poisťovni, v ktorej má uzatvorené poistenie na auto. Podľa ŠPZ a čísla poistnej zmluvy môžete jeho poisťovni nahlásiť škodu.
    V prípade, že sa v databáze nenachádza, znamená to, že nemá auto poistené, čím porušuje zákon. V tomto prípade nahláste škodu priamo Slovenskej kancelárii poisťovateľov, ktorí škodu nahradia z garančného fondu a sumu budú vymáhať od majiteľa.
  2. Majiteľovi vozidla ste spôsobili škodu vy, alebo ste boli svedkom, ako majiteľovi spôsobila škodu tretia osoba. V prípade, že sa jedná o značnú škodu, neváhajte zavolať policajtov, ktorí vyriešia ostatné. Ak ide o menšiu škodu, nechajte majiteľovi za stieračom na seba kontakt, problém doriešite neskôr.
  3. Máte iný dôvod pre zistenie majiteľa vozidla. Bohužiaľ, legálna cesta na zistenie totožnosti majiteľa neexistuje.

Overenie majiteľa vozidla

Zistenie mena majiteľa vozidla nie je možné ani podľa ŠPZ, ani podľa VIN. Bolo by to v rozpore s ochranou osobných údajov. Každopádne Ministerstvo vnútra spravuje register vozidiel. Podľa ŠPZ môžete vyhľadávať v registri údaje o vozidle aj na našich stránkach. Totožnosť majiteľa podľa ŠPZ ale bohužiaľ nezistíte.